Orange Pi Plus 2 unboxing, instalacja Linuxa, Adroida – recenzja

Orange Pi Plus 2

Od dłuższego czasu zastanawiałem się jakie urządzenie mogło by w godny sposób spełniać funkcję media – center w domowym centrum multimedialnym. Tak, mam już podłączony komputer do telewizora długim na 15 metrów kablem VGA oraz 3 kanały audio (pociągnięte równie długim kablem), ale rozwiązanie to na co dzień jest trochę męczące z kilku powodów.
Przede wszystkim, co trzeba przyznać PCtowi z Windows, komputer jest cudownie wszechstronny. Świetnie nadaje się zarówno jako konsola do gier (i7 4790k + GTX 970) i radzi sobie w detalach Ultra na FullHD jak i do wieczornego programowania. Obsłuży Photoshopa i odtworzy YouTube. Jednak przełączanie wyświetlaczy, włączanie głośników i wreszcie zdalna obsługa jest kłopotliwa, a do tego jakość obrazu transmitowanego długim analogowym kablem pozostawia wiele do życzenia.

Z radością czytałem w branżowych czasopismach o mini komputerach typu Raspberry Pi, które świetnie mogą spełniać funkcję domowego media center dlatego zainteresowałem się tego typu sprzętem…

Czy rzeczywistość jest jednak aż tak różowa?

Cóż, w sieci jest mnóstwo pochlebnych opinii o wszechstronności Raspberry Pi. Maszynka może działać pod kontrolą różnych systemów operacyjnych jak Android czy Linux i właśnie dzięki temu drugiemu może być wszystkim – routerem, serwerem, domowym centrum sterowania czy właśnie media center.

Czytałem jednak, że parametry Raspberry Pi są nieco zbyt zaniżone jak na MediaBox, dlatego dotarłem do Orange Pi, które w wersji Plus 2, przynajmniej na papierze, jest dużo mocniejsze. Jako, że zawsze wolę wydać trochę więcej, ale mieć porządny sprzęt na dłużej, zamówiłem Orange Pi Plus 2 w chińskim Aliexpress.

Realizacja zamówienia w Aliexpress i problem z urzędem celnym.

OrangePi przesyłka

Jeśli komuś wydaje się, że może zamówić wszystko w Internecie i wymarzony kawałek elektroniki przyjdzie do nas szybko i sprawnie to jest w błędzie. Przekonałem się o tym zamawiając Orange Pi Plus 2. Samo zamówienie w sklepie internetowym przebiegło gładko. Do płatności użyłem karty kredytowej więc przelew szybko został autoryzowany i po 24h producent nadał przesyłkę (oprócz urządzenia zamówiłem do kompletu przeźroczystą obudowę oraz zasilacz 3A). Po kilku dniach wylądowała ona w Warszawie i przejęła ją Poczta-Polska. Po takim samym czasie ile zajęło jej dotarcie z Azji do Europy paczka przywędrowała do sortowni WER Zabrze i tutaj zaczęły się problemy ponieważ została ona zatrzymana przez urząd celny. Jako, że śledziłem na bieżąco lokalizację przesyłki szybko zorientowałem się, że coś jest nie tak i zadzwoniłem do WER Zabrze. Problemem okazało się, że adres odbiorcy był wypisany na firmę, w której pracuję. Musiałem tłumaczyć się, że adres jest tylko korespondencyjnym, przesłać potwierdzenie zakupu w sklepie Aliexpress, potwierdzenie uznania za płatność (sic!) oraz napisać w jakim celu sprzętu będę używał… Chyba pozostawię to bez komentarza, bo finalnie urząd celny wypuścił przesyłkę ze swoich rąk i po kilku dniach odebrałem ją w urzędzie pocztowym.

Sama przesyłka była dobrze zapakowana i zawartość się zgadzała. Nawet przyszło wszystko w jednym kawałku 😉 Oto filmik z unboxingu Orange Pi Plus 2

 

Trochę zaskoczyła mnie forma obudowy – każda ścianka była osobno zabezpieczona z obydwu stron folią / papierem, który dość trudno się odrywało. Sama obudowa w trakcie składania uległa pęknięciom w kilku miejscach z uwagi na bardzo twardy (i nie elastyczny) materiał z którego została zrobiona. Panele bardzo ciasno do siebie pasowały co z jednej strony jest zaletą – po złożeniu nie rozleci się na kawałki a z drugiej strony wadą, ponieważ sztywny materiał popękał na łączeniach. Samo dopasowanie obudowy do Orange PI jest przyzwoite, jedynym elementem lekko nie pasującym do otworów jest odbiornik IR, który jest lekko krzywo przylutowany.

Orange Pi Plus 2 – specyfikacja

OrangePi Plus 2

Orange Pi w wersji Plus 2 to obecnie najbardziej rozbudowana wersja mini komputerka Orange Pi. Istotne zalety względem wersji podstawowej pogrubiłem w poniższej specyfikacji:

 • Procesor Quad Core Allwinner H3 (ARM Cortex A7 1.6Ghz) H.265/HEVC 4K
 • GPU Mali400MP2 @600Mhz
 • 2GB RAM
 • 16GB eMMC – pamięci wewnętrznej
 • Wyjście HDMI (sterowanie CEC, Audio out)
 • mini jack Audio / Video out
 • Interfejs SATA 2.0 (transmisja + zasilanie) max 2TB
 • USB OTG
 • 4x USB 2.0
 • Ethernet 1Gbps
 • WiFi standard B/G/N
 • Port karty uSD max 64GB
 • Interfejs kamery
 • Przyciski Recovery / Upgrade / Power
 • Port zasilania 5V / 2.0 A
 • waga 83g
 • rozmiary 108mm x 67mm

OrangePi - porty USB

OrangePi - zasilanie, reset

Urządzenie jest nad wyraz niepozorne. Malutkie – ok. 11cm na 7cm, lekkie – waży niewiele ponad 80g i posiada, przynajmniej na papierze, imponujące parametry. Zobaczmy do czego może się przydać Orange Pi?

Na następnej stronie: Do czego można użyć Orange Pi oraz o „walce” z instalacją systemu

 • zboina

  Witam!

  Zastanawiam się nad kupnem tego mini komputera… Z tego co piszesz to niestety nie nadaje się ona jako multimedialny player czyli nie można na mim zainstalować media playera opartego na KODI-m typu OSM czy LibreElece (podobno można spróbować dystrybucji OpenElec)
  Czy może udało Ci się coś w tej materii zrobić?
  A czy może testowałeś ten sprzęt jako np serwer NAS? Jak wygląda transfer po sieci i z dysku SATA-a? Będę wdzięczny za jakieś informacje…

  • MajestyPC

   Moim zdaniem OPI to bardzo kapryśny sprzęt. Pomimo stosunkowo niewielkich różnic względem wersji, oprogramowanie raz działa, raz nie (mam na myśli instalację). Osobiście testowałem Linuxa oraz kilka dystrybucji Androida aż w końcu znalazłem tę najlepszą i Androida uważam za właściwą jednak… Musi jeszcze trochę wody upłynąć, aby te mini komputerki były bardziej wszechstronne. Na ten moment procesor, niestety jest po prostu za słaby. Pod aplikacją z Androida ledwo ciągnął YT w 720p. Pod HTML5 było jeszcze gorzej. Teoretycznie można na tym sprzęcie zainstalować KODI lub tym podobny OS z wbudowanym softem, ale szczerze wątpię czy to dużo zmieni.

   Jeśli chodzi o port SATA to jego nie testowałem. Nie był mi potrzebny. Ethernet działał bardzo dobrze (wifi również), komunikacja z dyskiem pewnie również, ale trzeba się spodziewać że narzut na CPU będzie ogromny przy dużych transferach ubijając w ten sposób inne funkcjonalności OPI.

   Jeśli mam być szczery to najrozsądniejsze wykorzystanie OPI / RPI to mini sterownik lub serwerek, np. do monitoringu, www etc. Jako desktop to nie może jeszcze pracować.

   W temacie NASa polecam rozważyć jedno zatokowego Zyxela lub QNAPa. Idealnie z wyjściem HDMI.