Instalacja OS X 10.11.4 El Capitan

OS X El Capitan Mac

Jak ustawić BIOS?

Warto pamiętać, aby w BIOSie wyłączyć kilka funkcji procesora, które mogą spowodować problemy przy instalacji. Co robimy?

  • Ładujemy domyślne ustawienia BIOS (F6)
  • wyłączamy VT-d,
  • wyłączamy CFG-Lock,
  • wyłączamy Secure Boot Mode,
  • wybieramy (jeśli dostępne) System OS: Other OS

Po tych zabiegach podczas bootowania komputera wybieramy dysk instalacyjny z OS X i jeśli wszystko jest OK startuje instalator OS X.

Aby system mógł się zainstalować, należy przygotować dysk przez sformatowanie go z systemem plików OS X Kronifikowanym (Journaled) oraz wybierając mapowanie partycji GUID. Po poprawnym przygotowaniu dysku w odpowiednim kroku mamy możliwość instalacji OS X. System instaluje się około 15 minut na dysku SSD i w komputerze z procesorem i5.

Po instalacji można już korzystać z systemu. Przy odrobinie szczęścia wszystko jest poprawnie zainstalowane i gotowe do pracy. Z jednym wyjątkiem – nasz system nie posiada odpowiedniego ‚bootloadera’. Jest on narazie jedynie na pendrive z instalacją OS X. Aby go zainstalować na dysku z systemem, tak aby USB nie był potrzebny, należy skorzystać z Multibeasta – możemy się zdecydować na Clover lub Chimera. Osobiście wybrałem Clovera. Po jego instalacji komputer działa już zupełnie autonomicznie – startuje bez pomocy pendrive’a z OS X.

Jak zainstalować sterowniki?

Kilka kwestii ze sterownikami (w moim przypadku potrzebne były jedynie sterowniki z Multibeast oraz jeden kext)

  • Audio – na mojej płycie B85M jest ALC 892 – sterownik dostępny jest w Multibeast,
  • Ethernet – j/w tj. RTL 8111E jest w Multibeast,
  • WiFi – posiadam kartę Atherosa PCIe ‚n’ i skorzystałem z kexta by Toleda,
  • Grafika… i tutaj była przygoda…

Problemy z GPU

Apropo grafiki… teoretycznie HD4600 powinno spokojnie działać w OS X, ponieważ chip ten był montowany w iMac 14,2 (Intel 4th gen Hasswell) i niby działa… to znaczy, przede wszystkim problemy zaczęły się już przy instalacji. Instalator nie chciał wystartować z podłączonymi dwoma monitorami. Wystartował z jednym i zainstalował się poprawnie. Po załadowaniu sytemu bez problemu mogłem podłączyć drugi metodą Hot Plug, ale przy ponownym uruchomieniu system nie chciał się już uruchomić  – wchodził w tzw. boot loop, czyli przy loaderze restartował się i tak w kółko… Przeszukałem mnóstwo wpisów na forach, znam wręcz na pamięć swój rejestr i plik config.plist. W końcu wiem jak zmapować wyjścia karty graficznej modyfikując tzw. „framebuffers”, ale żaden z zabiegów nie pomagał. Komputer, ani w konfiguracji dwu monitorowej nie chciał zaskoczyć w duecie DVI+HDMI, ani DVI+DP, ani HDMI+DP… (VGA w OS X nie działa). Po kilku tygodniowych męczarniach stanęło na dedykowanej karcie graficznej. Wybrałem GTXa 960 4GB. Po instalacji ‚beta drivers’ od Nvidia oraz modyfikacji config.plis (InjectNvidia=false, nvda_drv=1) wszystko działa pięknie… co za dziwne uczucie, kiedy przy uruchamianiu nie trzeba na chwilę wyciągać drugiego monitora z komputera 😉

Remedium na ten problem okazało się niestety jedno – zakup dedykowanej karty grafiki. Wybór padł na GeForce GTX 960 4GB od MSI. Aby jednak skorzystać z tej karty w OS X nie wystarczy ją włożyć do komputera i wystartować. W pierwszej kolejności należy pobrać „Alternate graphic card drivers for OS X” ze strony nvidia.com
Następnie mając już dmg na dysku komputera instalujemy sterowniki i mając pewność, że poprawnie się zainstalowały (w górnym menu powinna pojawić się ikonka NVIDIA) ustawiamy bootflagę w Clover na nvda_drv=1 (wymusze załadowanie Alternate graphic card drivers) i dopiero wówczas restartujemy komputer. Jeśli wszystko będzie w porządku wówczas system uruchomi się z pełną akceleracją GPU.